Stredná odborná škola lesnícka a drevárska

Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Centrum odborného vzdelávania a prípravy v lesníctve a drevárstve

Lyžiarsky kurz 2017

              V dňoch 23. – 27.1.2017 sa uskutočnil lyžiarsky kurz žiakov druhého ročníka našej školy.  V neskoré nedeľné popoludnie sa 34 žiakov odviezlo školským autobusom do lyžiarskeho strediska Oravice. Ubytovanie prebehlo už za večerného šera. Drevené chatky, v ktorých boli žiaci ubytovaní, akoby zaspali historický vývoj.

             Ale veď čo treba mladému lesníkovi ku šťastiu – aby mal kde skloniť hlavu, zhúžvať mokré oblečenie niekde do kúta, vybaliť „ruksakové“ zásoby od mamičky a otecka. A aby bolo teplo. No a samozrejme nezabudnime na WIFI. Veď čo by to bol za pobyt v prírode, keby nefugoval Google, Facebook, Skype a Messenger.

             Prvý šok pre nás nastal vtedy, keď nás vedúci kurzu vyzval, aby sme si vybrali plavky a odobrali sa do Aquaparku Oravice.  To myslia  vážne? Je 17.00 hod., vonku mínus 15oC, a vraj zoberte si plavky, osušku a čiapku. Ale všetko dopadlo dobre a na večerné pobyty v horúcej pariacej sa termálnej vode určite nezabudneme.

             Ráno nás čakal upravený lyžiarsky svah a rozdelenie do skupín podľa výkonnosti. Našli sa aj úplní začiatočníci. Tých sa ujala pani učiteľka Gejdošová a pán učiteľ Malárik osobne. Po prvých rozpačitých pokusoch sme sa všetci v priebehu kurzu zdokonaľovali, zo dňa na deň zlepšovali. Posledné dni sme už už dokázali sami zlyžovať aj najstrmší svah. Na tých niekoľko (desiatok) pádov, odrenín a škrabancov si dnes už nikto nespomenie.

             Ale našli sa aj zdatnejší lyžiari, ktorí sa zdokonalili najmä v technike lyžovania.

             Radostnou časťou dňa bolo aj „kŕmenie divej zveri“ na chate Oravice. Personál sa o nás vzorne postaral, aj keď niektorí sme si samozrejme z láskou v srdci spomenuli na našu školskú jedáleň.

             Po večernom voľne nás okolo 21.30 hod začali vyučujúci zháňať do vlastných chatiek. Teda len tých, ktorí už unavení celodennou drinou nespali. Zvyčajne vedeli, kde nás majú hľadať – buď pri biliarde, alebo na chatke pri dievčatách.

             O 22.00 hod pokus o večierku. Síce nám na izbe zhasli, ale WIFI fachčí aj potme. Cez zhasnuté  okná chatiek sa ešte chvíľu mihotali obrazovky mobilov, ale postupne všetko utíchlo. Tiché chatky zahalila tma a chlad. Nočné pochôdzky pána učiteľa Lukáča okolo chatiek už boli zbytočné, aj poslední zúfalci unavene odkväcli.

             Ráno nás opäť čakali raňajky, upravený svah a odhodlanie naučiť sa zas niečo z lyžiarskej abecedy. Veď budúci lesníci to budú v praxi určite potrebovať.