Stredná odborná škola lesnícka a drevárska

Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Centrum odborného vzdelávania a prípravy v lesníctve a drevárstve

Projekt Erasmus + TWAS

 V rámci projektu ERASMUS+ TWAS zameraného na termálne vody a kúpele sme najprv privítali francúzskych študentov na našej škole a neskôr sa skupinka našich žiakov prvého až tretieho ročníka zúčastnila pobytu v Českej republike.

Odchádzali sme v nedeľu 19.3 z Liptovského Hrádku .Našou hlavnou úlohou v projekte bolo skúmanie termálnych vôd a využitie dreva z okolia v interiéroch a exteriéroch kúpeľov. Mali sme naplánovaný celý týždeň, v rámci programu bola návšteva kúpeľov či  kultúrnych pamiatok v okolí Trutnova. Navštívili sme Jánske Lázne, Velichovky a Veľké Losiny. Tieto kúpele boli veľmi zaujímavé z hľadiska ich ponuky, ubytovania a procedúr, ktoré  poskytovali. No aj my sme mohli vyskúšať ponuku týchto kúpeľov. Našim študentom sa to páčilo. Veľa sme sa dozvedeli aj od manažérov, ktorí nám popísali celý priebeh liečby  a  kde vyvierajú pramene. Navštívili sme aj kúpele, ktoré boli zamerané na liečbu prírodným bahnom. Dokonca sme aj mali možnosť vidieť najväčšie tažisko rašeliny pre tieto kúpele. Okrem  návštev termálnych vôd sme mali možnosť sa prejsť sa v krásnom Krnošskom pohorí či navštíviť hostorickú nemocnicu Kuks so zaujímavými sochami, bylinkovou záhradkou, kostolom, hrobkou z obdobia baroka. Zaujímavé dopoludnie sme strávili v školskom školiacom stredisku na harvestory, kde sme  si mohli vyskúšať simulovanú prácu s nimi. Na záver každého dňa sme si vždy všetci spolu sadli a zhrnuli sme všetky aktivity. Naši študenti taktiež nadviazali nové kontakty s českými študentami pri spoločnom večeri alebo na výskume vody v ČLA Trutnov .

Na koniec týždňa sme navštívili zoologickú záhradu v Hradci Králové a rozlúčili sa s našimi kamarátmi. V nedeľu 26.3 sme sa vracali domov na Slovensko. Odchádzali sme plní zážitkov a nových skúseností. Sama za seba môžem povedať, že to bol úžasný týždeň a v mene nás všetkých chcem poďakovať našej škole, že nám umožnila sa zúčastniť tohto projektu.

Žaneta Hlavatá. študentka 3.B triedy ŠO lesníctvo

Partneri

Žilinská župaLesy SRSlovenská poľovnícka komoraŠtátne lesy TANAPuDrevársky magazín